Etimesgut Mıcır, Etimesgut Mıcır taşı, Etimesgut mıcır taşı ocağı, Etimesgut mıcır kum ocağı, Etimesgut mıcır taş ocağı, stabilize yol için mıcır taşı, kilit taşı tesfiye kumu, bahçe ve temel dolgu bypass malzemeleri için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Ankara nın her yerine aynı gün istediğiniz miktarda dolgu malzemesi temin edilir. 

Mıcır’ın Tanımlanması

Mıcır, 5 mm – 38 mm elek aralığında kalan bir mineral kütlesi, kayaç malzemedir. Malzeme çıkaraldığı bölgeye göre bazalt, kalker (kireç taşı) ve diğer kayaçlardır. Mıcır, mineral kökenli olup genel olarak 100 mm’ye kadar çeşitli boyutlarda tanelerden oluşan ve beton yapımında çimentoyla su karışımından bağlayıcı bir madde yardımı ile bir araya getirilen ve organik olmayan, çakıl, kırmataş vb. gibi çoğunlukla doğal malzemeler olarak tanımlanır.

Mıcır Kullanımı

Öncelikle çimento fabrikasının hammaddesi olan Mıcır, ayrıca kırma – eleme işlemlerinden sonra da farklı tanecik boyutlarına ayrılır. Özellikle inşaat sektörünün ve farklı sektörlerin kullanımına sunulur. Mıcırın başlıca kullanıldığı yerler:

· Hazır Beton

· Asfalt

· Dolgu

· Balast

· Dış Sıva

· Yol Yapımı

Gibi işlerde ana girdi olarak kullanılır. Bir çeşit mineral kütlesi olan mıcır boyutları farklılık göstermektedir. Bunlar:

· 1 numaralı mıcır

· 2 numaralı mıcır

· 3 numaralı mıcır

· 4 numaralı mıcır’dır.

Mıcır Taşının Kullanıldığı Alanlar

Mıcır, beton üretimi, asfalt, drenaj çalışmaları, dolgu, çevre düzenlemeleri, sosyal park alanları, peyzaj düzenlemelerine kadar her yerde kullanılmaktadır. Karayollarında özellikle mıcır taşı ile desteklenen yol yüksek hızındaki araç hızlarını düşürmeyi sağladığı için bir önlem olarak da kullanılabilir. Mıcır taşları, ziftlenerek sıkıştırılmamış olarak yollarda kullanıldığı zaman serbest hareketleri yüksek hızda araç kontrolünü zorlaştırır. Dolayısıyla zorunlu bir yavaşlama söz konusudur. Fakat ani ivmelenmelerde ve manevralarda araç hakimiyetlerinin kaybedilmesine sebep olduğundan dolayı bu uygulama genellikle geçici çözümlerde kullanılmaktadır. Ayrıca trafik levha ve işaretçileri ile sürücüler bu tehlikeye karşı uyarılarak seyir hızlarının düşürülmesi sağlanır.

Mıcır Taşı ve Yol Yapımı

Mıcır, çakıl, kum ve kırılmış malzemeler için kullanılan endüstriyel bir terim olmakla beraber inşaat yapımında hacim, dayanım ve aşınma direncini sağlar. Beton ve yol yapım malzemesi için dolgu malzemesi olarak, (örneğin asfalt), demiryolu balastında ve su tutma gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Taşıma sistemi olarak bilinen demir yolları, kaldırım ve asfaltlar destekleme yapı profiller içindeki tanesel malzemelerin serilmesiyle yapılmaktadır.

 

Mıcır Kullanım Miktarı

1 m3 beton başına 0,3 ton çimento kullanılmaktadır. Bununla beraber toplam beton ağırlığının %70 – 80’ini mıcırlar oluşturur. Beton bileşenlerinin büyük bir çoğunluğunu mıcırlar oluştururken, ayrıca betonun dayanıklı olmasında da büyük bir etkendir. Dolayısıyla bu çalışma oldukça titizlik gerektirmektedir. İyi bir beton için aranan dayanım gücü, işlenebilirlik ve ekonomi gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Betonu oluşturan mıcır, çimento ve su olmak üzere üç faktöre bağlı olarak değişir.